Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Kyslík pro dýchání

Produkt určený přímo pro potápěče

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 25.07.2007)

Společnost Linde vyslyšela volání po náhradě medicinálního kyslíku, který se brzy začne prodávat jako léčivý přípravek a tím přestane být dostupný pro potápěče, hasiče, důlní záchranáře a všechny další, kteří ho potřebují k dýchání a ne k léčení.

Ilustrační foto

Na jaře jsme psali, že medicinální kyslík končí. Původně se měl přestat prodávat 30.6.2007, ale vzhledem k tomu, že registrace léčiva na Státním ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ještě neproběhla, došlo k posunu pravděpodobně na konec října.

Tlak veřejnosti, ke kterému pevně věřím přispěl i náš článek, způsobil, že patrně největší dodavatel plynů Linde GAS a.s. se rozhodl udělat nový produkt přímo určený pro - cituji z technické dokumentace: "obohacování vzduchu v dýchacích přístrojích."

Kyslík pro dýchání má zaručenou čistotu 99,5 %, maximálně povolené příměsi CO 5 ppm, CO2 300 ppm a vodní páry 67 ppm. Není v kompetenci SÚKL a nebude pod jeho dozorem, nejedná se o léčivo, je určen pro distribuci mimo okruh odběratelů stanovený zákonem o léčivech.

Bude se dodávat v běžných lahvích o velikosti 2, 10, 20 a 50 l s plnícím tlakem 200 bar, bude možné plnění do vlastních lahví zákazníka. Pro připojení bude použit dosud běžný ventil se závitem W 21,8. Lahve je nutno vracet se zbytkovým přetlakem, aby se zabránilo znečištění.

Dosud není jasná cena, můžeme jen doufat, že se nebude příliš odlišovat od současného kyslíku na svařování, který řada z nás používá. Cena bude patrně známa až v okamžiku zahájení prodeje, který je plánován v průběhu října 2007.

autor: Sládek Tomáš