Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Stahování ponorů z Aladina do Palma

Náhrada memomouse

autor: Zdeněk Šraier, Miroslav Prágl  (publikováno: 26.10.2006)

Aladin a Palm

Pokud jedete na nějakou delší výpravu a chcete si uchovat profily všech svých ponorů, musíte si je z Aladina někam odložit. Do Aladina Pro se totiž vejde pouze 214 minut profilu. Jestli během ponoru překročíte tuto kapacitu, automaticky je odmazán nejstarší uložený profil. Nejčastější varianty jsou tyto:

Co potřebujete

Dráty

Interface pro stahování Aladina

Použijete stejný interface, jako pro stahování do PC. Já ho mám postavený od kamaráda, návody na stavbu najdete na internetu (např. na Stranách potápěčských, ale je jich více), prodej nabízí Milan Kotva nebo Ondřej Hanák

Palm

Musí to být model, který má seriový port. Použitelné jsou všechny modely staré modely, z nových to nepůjde na Tungstenu E, Zire 22, Zire 72, TX, Sony Clié UX40 a UX50, a dalších - tyto modely mají pouze USB rozhraní.

Redukce

Můžete použít synchronizační kabel, který je dodáván k některým modelům nebo se dá koupit např. u CPA. K synchronizačnímu kabelu budete muset připojit tzv. "nullmodem" redukci, která překříží ty správné dráty. Nebo si, stejně jako já, můžete vyrobit univerzální redukci pro připojení všeho s COM portem k Palmu. Budete k tomu potřebovat jeden palm konektor (byly 3 - 10pinové konektory pro PIII a pro V/Vx a 16pinový palm universal system connector pro nové modely) a jeden konektor Canon 9 - samečka.

Palm konektor se dá koupit např. u firmy Hadex na dobírku, Canon 9 koupíte v každém lepším obchodu s elektronickými součástkami.

Jednotlivé piny konektorů jsem propojil s podle následujícího zapojení a pak jsem to celé zalil tavným lepidlem. Výsledek je vidět na fotografii.

redukce Palm/COM

COM Palm 10pin III/V/Vx Palm 16pin m/T/T2/T3
číslování viz. canon číslování viz. fotka obdobně jako 10pin
2 3 (RxD) 10 (RxD)
3 5 (TxD) 11 (TxD)
4 1 (DTR) 15 (DTR)
5 10 (SG) 7 (SG) + 12 (DETECT)
7 4 (RTS) 14 (RTS)
8 6 (CTS) 13 (CTS)


Software

HandEra 330 s redukcí a programem Paladin

Pro Palma je asi nejlepší freeware program Paladin od ITO N. Hisashi.

Jan Martásek k němu udělal české rozhraní a příručku. Pro Aladina se program volitelně tváří jako MemoMouse nebo PC, pro PC se tváří volitelně jako Aladin nebo MemoMouse.

Pro PC je pochopitelně :o) nejlepší můj program Aladin LOG Editor.

Poznámky

Popis signálů na konektorech Palmu najdete na PalmSource.

Pro detekci RS232 zařízení připojeného k Palmu je zapotřebí ještě u 16pinového konektoru propojit pin 12 (DETECT) přes odpor 100k s pinem 8 (ID).

autor: Zdeněk Šraier, Miroslav Prágl