Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výzkum raků - prosím pomozte !!

Detail plánované akce

Obecné informace
Typ akce
Vzdělávání
Oblast
Středočeský kraj
Termín konání
průběžně do 30.6.2023
Zapsal (edituje)
Popis akce

Výzkum raků

Milí kolegové potápěči,

rád bych ty z vás, kdo jste na ponorech v českých, moravských či slezských vodách potkali někdy raky, poprosil o pomoc. V rámci diplomové práce moje studentka Katka sleduje, za jakých okolností se raci (obvykle noční živočichové) pohybují mimo úkryty ve dne.

Cílem je zejména rak pruhovaný na Barboře a Lomečku u Starého Klíčova a jeho změny aktivity během roku – to sledujeme i pod vodou. Zároveň bychom ale rádi zjistili, kdy “lezou” ostatní raci vyskytující se u nás ve stojatých vodách, a také aktualizovali informace o tom, jaké druhy raků se kde na potápěčských lokalitách vyskytují.

Proto bychom vás rádi poprosili o cenné informace, které mate zasuté ve svých potápěčských denících nebo v archivech fotek či videí z ponorů. Každá – i starší – informace o tom, kdy a kde jste u nás raky viděli (v ideálním případě dokonce doplněná fotodokumentací), případně i tom, že jste třeba na denním ponoru neviděli raky, i když víte, že na daném místě jsou jindy k vidění, by pro nás byla cenná. Pokud se někde potápíte opakovaně a pravidelně či nepravidelně raky vídáte, tak jsou velmi zajímavá i opakovaná pozorování ze stejného místa, v rámci téhož roku i meziročně!

Pokud máte jedno či pár pozorování, o která byste se byli ochotni podělit, nejsnazší by bylo vyplnit online formulář na http://tinyurl.com/aktivitaraku, který se vyptá na všechny informace, co by nás zajímaly. Pokud máte pozorování hodně (zejména z opakovaných ponorů, ať už na Barboře či Lomečku nebo jinde) a byli byste ochotni s námi spolupracovat, nejsnazší by bylo kontaktovat jednoho z nás (kacka.plasova@seznam.czpetrusek@cesnet.cz). Dohodli bychom se, co by nás zajímalo a jak si informace předat.

Ocením také, když tuto výzvu předáte jiným potápěčům ve svém okolí.

Předem díky za spolupráci na výzkumu těchto fascinujících vodních živočichů! V případě dotazů nebo případné doplnění, prosím klidně piště nebo volejte na můj telefon 739 662 037. Za jakoukoliv pomoc při šíření této zprávy a dotazníku, bychom byli moc vděční! Adam Petrusek

Údaje naposledy změněny dne 21.03.2023 08:52:54,0