Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Baldovec

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
515 m.n.m
Max. hloubka
4,4 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
1 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Nic moc
(hodnotilo 8 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- 2°C - - 10°C - 7°C 18°C 13°C - - -
Obrázky lokality
Pohled do cenotu - obrázek poslal Koláčková Pavlína
Popis lokality

40 km od Brna.Blansko-Vysílač Kojál-Baldovec.Po příjezdu do vesnice lom po levé straně.Parkování u silnice(cesta k lomu je zablokována kamenem),neparkovat před garáží- max. 3 auta.Vstup na vlastní nebezbečí - tato cedulka je výstižná. Lom totiž obsadili raci a u břehu spousta včel. Napočítáno asi 60 raků, kterým se nelíbí neopreny a snaží se je ochutnat. Lom je velice krásný bohužel plný sedimentů. 1.6.2009 viditelnost 0,5m.O zázemí se postará kemp Baldovec(dobrá kuchyně,chatky,bazén,vhodné na cyklo,horolezectví- kemp Baldovec se nachází až na druhém konci obce) a krása Moravského krasu (jeskyně, skály,propast Macocha). Nejbližší lom - Blansko u trati (asi 20 km ).

Vloženo 28.07.2009. Údaje naposledy změněny dne 07.02.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
08.08.2022 18:45 3,8 25 20 18 1 1
0 Lom je nově oplocen a příjezd uzavřen bránou se zámkem. S majitelem pozemku a lomu se už znám z minulých let, takže při slušném požádání o vstup a potápění mě majitel vždy pustil i s autem až k vodě. Lom je hezky upravený a do vody vedou i schůdky. Ve vodě viditelnost relativně nic moc, ale nahradilo mě to množství života. Každých 5m jsem narazil na štiku (cca. 50cm dlouhou, jsou jich tam mraky, zavzpomínal jsem i na nebožku štiku Kámošku ze Šošůvky, která je už v rybím nebíčku) a to samé za každým kamenem obrovský rak velikosti mojí ruky. Viděl jsem i jednoho pěkného okouna, mraky potěru. Voda teploučká, takže i v mokráči jak v bazénu. Podařilo se mi udělat i nějaké pěkné fotečky. Hezky strávených 65min pod vodou. Fotečky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

07.02.2021 15:30 4,4 -7 2 2 3 2
0 Při příjezdu jdu požádat o vstup na pozemek a umožnění potápění. Majitel mě už zná a se vstupem a potápěním nemá problém. Na lomu jsou změny. Majitel přehradil lom na dvě části. Pidi část u vstupu chce mít na pstruhy a zbytek na dravce (štiky, okouny, candáty). Všude masivní námraza. Vstup do vody je snadný - v předělu je vytátá díra, takže nemusím ani sekat díru. Na protější stěně přitéká vodopád, který dělá další masivní díru do ledu. Led prorazit nejde, má aspoň 3cm. Scenérie jak někde z Alp :) Pod vodou je tato lokalita slabá, ale na Baldovec dnes slušná viditelnost. Vidím i pár rybek, nacházím přepravku a zednický šufan (pro přespolní fanku), když to hlásím majiteli, tak se k oboum věcem hlásí, že byli jeho, než se převrátil s loďkou. Takže příště vylovím a vrátím majiteli. Podařilo se mi něco i nafotit. Krásná pohodička :) Fotky hodím na webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

14.05.2019 17:30 3,9 6 10 10 1 0
0 K lomu je již cesta zatarasená kameny s řetězem se zámkem. Šel jsem za majitelem přístupové cesty a požádal o možnost potápění. Majitel neměl sebemenší problém, dokonce mi otevřel přístupovou cestu, takže jsem si zase mohl zaparkovat přímo u lomu. Pod vodou klasický Baldovec - tragédie. Do hloubky cca. 2m je ještě vidět z bídou 1m, pak už jen viditelnost 20cm. Ale zase dobré na nácvik práce s kompasem :) Na dně jsem nenarazil na žádného raka, jen na dva malé jelce. Ponor 30min proběhl, tak zase za rok na splnění bobříka neviditelnosti :) Fotky klasika na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

27.09.2018 17:00 3,3 18 14 13 1 1
0 Zákaz vstupu před lomem dali majitelé pozemků na přístupové cestě k lomu. Instalovali to tam kvůli množícímu se odpadu od návštěvníků. Před příjezdem jsem vstup domluvil se starostou Rozstání (obec je vlastníkem větší části lomu) a na místě s majiteli přístupových pozemků, kteří bydlí přímo vedle lomu. Nikdo s potápěním neměl sebemenší problém. Voda v lomu je pokleslá skoro o celý metr. Viditelnost pod vodou bohužel jako vždy docela mizerná na úrovni jednoho metru. Pod vodou jsem narazil na několik raků, jednoho malého karase a pár malých rybiček. Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

21.07.2018 21:00 0 20 0 0 0 0
0 Chtěl jsem jít na noční ponor a u vstupu do lomu je cedule Zákaz vstupu - střeženo kamerovým systémem. Takže jsem raději vyrazil na Šošůvku, než si kvůli této slabé lokalitě dělat problémy. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 14 km / 243°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 32 km / 329°
Drysice Česko Sladká - lom 20 km / 113°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 18 km / 154°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 18 km / 157°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 17 km / 127°
Šošůvka Česko Sladká - lom 5 km / 276°