Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
6,2 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 139 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 4°C 4°C 6°C 11°C 15°C 20°C 19°C 16°C 12°C 5°C 3°C
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m, 2021 max. 6,4m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 24.07.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
12.01.2022 18:00 5,8 -5 4 3 4 4
0 Při příjezdu mrzne až praští. Díru do vody musíme vysekat. V nejtenčím místě v díře po otužilcích má led cca. 5cm. Zbytek lomu tipuji okolo 10-15cm. Do vody jdeme dnes tři a máme i povrchovou hlídku. Viditelnost je nejlepší u Stavebnin max.5m, ale jinak je to dnes slabší než jsem čekal. Viděli jsme kapříky, tolstolobiky. Štiku jsme neviděli ani jednu, byť jsem je hledal. Všude mraky malých okounů. V Díře do pekel je čím dál více raků. Myslím, že to přejmenuji na Koloseum, pač tam vypadají jako gladiátoři v aréně. Honza bohužel po 15 min musí ven, nový zip na sucháči evidentně teče (ty nešťastné přední zipy!). Jarek to se mnou vydržel 40 min, ale ještě si přidávám na rovných 60 min, pak už jsem spokojen a lezu ven taky. Nevím proč, ale dnes mi pod vodou hrála v uších pořád znělka z Chcete být milionářem? No já chcu, ale žádná rybka nebyla zlatá :( Na závěr si dáváme v autě afterparty, Jíťa má pro každého buchtičku a čajíček. Velká pochvala! Super akce, fotečky hodím a náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

31.12.2021 14:10 5,8 10 4 4 8 8
0 Po sněhu ani stopa. Led stále krásně drží. U vstupu vysekáváme velkou díru. Dnes nás šlo do vody 7 potápěčů a potápělo se 6 potápěčů (jednomu bohužel masivně nateklo do sucháče hned při vstupu do vody, takže tím hned skončil). Do vody šlo taky pár otužilců. Pod vodou solidní viditelnost. Viděli jsme štiku Kámošku, tolstolobiky, kapříky, raky. Proplavali jsme to tam po dně komplet po všech atrakcích. Po 30 min šli všichni ven, kromě mě. Pro mě 30 min bylo tak max. zahřívací kolo, takže jsem se vrhl na opravování potrhaných šňůr. Podařilo se mi to komplet vše opravit, krásný trénink na vyvazování, tedy spíše navazování potrhaných šňůr. Krásně ztrávených 76 min. Po potápění následovala u lomu konzumace silvestrovské polévky, čaje, chlebíčky, ekologická likvidace cukroví z vánoc. Přišli i naši členové, kteří ze zdravotních důvodů letos nemohli potápět. Takže to bylo super se tak setkat a pokecat. Jelikož jsme všichni řídili, tak přípitek jen dětským šáněm. Na závěr jsme ještě zaprskali prskavky. Fotky z dnešní klubové akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz Všem potápěčům přeji, aby v tom Novém roce 2022 měli spousty krásných a hlavně bezproblémových ponorů, skvělých zážitků s tou naší milovanou podvodní říší :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

29.12.2021 10:30 5,8 -1 4 4 8 6
0 Při příjezdu všude sníh, silnice relativně sjízdné. V lomu to vypadalo jako někde v Alpách. Vlez do vody byl zamrzlý cca. 2cm vrstvou ledu. To šlo lehce produpnout nohou. Mimo díru otužilců betelná vrstva ledu tipuji cca. 10cm, bez možnosti proražení. Pod vodou byla dnes viditelnost výrazně horší než minule. Ale cca. 6m bylo stále super. Viděli jsme tolstolobiky, štiku Kámošku, kapříky, raky, okouny. Projeli jsme všechny atrakce. Od neděle jsem zase nějak nachcípanej, ale jak se mi udělalo líp! Jako feťák musel jsem jít. Krásně strávených 50min, ponor fungoval jako Erdomet, takže je mi už líp :) Fotky hodím klasika na náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

22.12.2021 09:15 5,8 -8 4 3 12 8
0 Dnes je všude poprašek sněhu. Na lomu je souvislá vrstva ledu. Sestup po řetězech k vodě je velmi příjemný a bezpečný :) Díru sekat nemusíme, v zeslabené části, kde se otužují otužilci má jen cca. 2cm (jinak je neprorazitelný), tož jde rozlámat rukama. Pod vodou jako vždy pod ledem famózní viditelnost. U vstupu viditelnost až 15m. Nejhorší byla za Bagram, kde byla jen 8m. Jinak pod ledem všude viditelnost cca. 12m. Bylo super, že jsem minule vyčistil atrakce, prokoukli a bylo super je vidět čisté v plné kráse :) Viděli jsme zase tolstolobiky a kapříky, amura, raky. Dnes jsem si to užíval o to víc, pač v pátek se mi narodil malý potápěč Honzík, takže takový oslavný ponor :) Šňůry jsou stále nechané potrhané! Spousty krásných fotek a jedno video klasika na našich webovkách www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

06.12.2021 15:20 5,8 -1 4 3 7 7
0 Všude sníh, namrzlé cesty, cca. 6cm vrstva ledu na celém lomu, díra do vody vysekaná od kamarádů otužilců. Poprvé jdu do lomu potápět pod led s pocitem, že přežiji sestup a výstup po zledovatělé přístupové šikmině díky instalovaným řetězům, které jsem instaloval ještě před nemocí. Pod vodou suprová viditelnost, všude cca. 7m. Viděli jsme kapříky, karasi, štiku Kámošku, hejno tolstolobiků a jedno tolstolobika mastodonta - pecka zážitek :) Všechny atrakce jsou pokryté nechutnou vrstvou usazenin a řas. Na závěr akce s rýžovým kartáčem čistím tyto atrakce (Průlezku, obě miny, raketu V2, sošku Šivi, zrcadlo, Surikatu, Bagr, ploutve, Alkyon plošinu, informační panel a poličku na stage). Šnůry jsou tady dost potrhané - nestihl jsem to kvůli nemoci opravit :( Mám štěstí a nacházím rybářský prut s navijákem (rybář Jarda měl z prutu radost). Po 65 min obeplavání lomu a ještě pod ledem - pro mě hotový balzám na duši :) Po měsíci virózy z podchlazení při lovu zlatého prstenu v Jedovnicích, třítýdenní covid certifikační čistírně konečně jsem schopen jít pod vodu. Prostě nádherná akce :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°