Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
5,5 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 159 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 4°C 4°C 6°C 11°C 15°C 21°C 19°C 16°C 12°C 5°C 3°C
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m, 2021 max. 6,4m, 2022 max 5,8m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 16.05.2022
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
23.11.2022 17:05 4,9 3 5 5 8 8
0 Při příjezdu docela zima. Voda zase poklesla. Ve vodě viditelnost jak ve vodojemu. Voda naprosto čistá a díky tomu přepočítáváme rybí osazenstvo. Krásní kapříci, candáti, karasy. Dnešní akce věnována tréninku na sobotní akci do Amatérké jeskyně. Celkem pod vodou 82min. Dnes jsem i získal třetí hvězdu Edipu (prostě plenka využita na 100 procent). Podařilo se mi udělat i pár foteček, večer hodím na webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

17.11.2022 18:00 4,9 4 7 7 4 4
0 Při příjezdu začalo poprchávat a pofukoval studený vítr, tedy žádná hitparáda. Dnes je v plánu instalace nové atrakce Krokodýl. Krokodýl nahradí sušku Šiva, kterou někdo bohužel ukradl. Ze startu jdeme prvně okouknout perimetr. Dnes je slušná viditelnost. Máme štěstí a vidíme cca. 45cm amura, spoustu karasů, pěkné okouny, jednoho kapříka lysce. Pak jdeme ukotvit Krokodýla. Ale já nešika, když jsem lezl do vody s náčiním zapomněl jsem zaplavit batůžek s nářadím a ten se obrátil vzhůru a vytrousil obě hmoždinky s nerezovýma šrouby. No automatika slyšela pár sprostých slov a tom co jsem :) No i tak jsme šli aspoň vyvrtat díry pro příští akci. Ale i zde nám to dnes někdo nepřál. Při vrtání první díry začal praskat kámen, druhá se zdařila a u třetí zase praskal, ale ukotvit to příště půjde. S Pepou jsme oba měli dnes trošku ucpané nosánky, takže byla bublačka v dutinách :) Při odjezdu vzduch už jen 1°C. Fotky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

06.11.2022 16:00 5 6 10 10 4 3
0 Sluníčko svítilo, jen už je dosti chladno. Voda se hezky čistí a už je pěkně vidět v celém sloupci. Na lomu od minulé návštěvy opět probíhal snad rybolov. Všude na šňůrách háčky a návnady. Na výcvikové plošině zabořený rybářský prut (zítra ho dostane kolega rybář v práci). První dějství věnuji kontrole perimetru, focení a kochání se kolejemi. Pak mi to nedá a vydávám se na údržbu atrakcí, čistím skoro vše, opravuji šňůry, odstraňuji háčky. Nejradši bych s té vody ani nevylízal, ale už se přibližuji k nulovému rodino času, takže nechci riskovat penalizaci a zastávku tři dny v domácí komunikaci :) Krásný 120 min ponor :) Fotky klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

18.09.2022 17:30 5,2 11 16 16 2 1
Při příjezdu pofukuje docela studený vítr. Dnes je v plánu výstavba Union Pacific. Po zanoření jdu prvně okouknout co je na lomu nového. Bohužel zase na lomu probíhal snad rybolov, takže celá strana šňůr pod Barcelonou potrhaná. Takže prvních 30min věnuji opravování šňůr. Pak už jdu na to, postupně přesouvám a montuji 2x6m kolejí s posledním podstavcem. Co mě nemile zaskočilo, že zmizeli připravené dráty, které jsem si minule nechal u informační cedule. Co zmizelo taky jsou šipky u výlezu :( Každopádně se dnes podařilo dokončit hlavní část dráhy Union Pacific :) Na závěr opravuji šňůry, které jsem kvůli montáži musel oddělat. Pak ještě čistím plošinu a zrcadlo. Krásně strávených 180min pod vodou. Flašky vycucané jak má být :) Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

18.08.2022 20:30 5,1 30 23 23 2 1
0 Po skoro týdenním potápěčském celibátu zase do vody :) Při převlékání přišel silný poryv větru, raději přeparkováváme auta od topolů dál. V plánu byla další výstavba, ale díky zdržení od toho upouštíme a jdeme se jen rekreovat. Ponor nočňák. Užili jsme si kapříky, okouny. Okoukli dráhu Union Pacific, Díra do pekel vyšla dobře, je těsně vedle. Ale do budoucna předělám oba vozíky, aby atrakce byli rovnoměrně rozptýleny. Při plavání u zrcadla sleduji, že na lomu je další potápěč a má taky tři baterky na ruce jak já - aha :) jako kočička co fackuje druhou v zrcadle :) Hezký 60min ponor. Fotečky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°