Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
6,2 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 132 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 4°C 4°C 6°C 11°C 15°C 20°C 19°C 16°C 12°C 5°C 2°C
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m, 2021 max. 6,4m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 24.07.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
12.09.2021 15:00 4,5 19 21 20 2 1
0 Tréning dovedností a ladění výstroje. Větší část na platu, pak prohlídka atrakcí. Dle Radka viditelnost pod stěnou u cesty až 4m. Já tam nebyl. (Zapsal Syrovátka Jiří)

26.08.2021 17:00 6 18 20 20 2 1
Dnešní ponor výjimečně jdu nalehko - bez stage S80 a zbylého harampádí :). Dnes je v plánu jen rekreační potápění a ukázání lomu kamarádům jeskyňářům z Prahy. Navštívili jsme skoro všechny atrakce. Viděna štika Agresorka, okouni, kapříci. Viditelnost dnes značně slabá, snad se zase zlepší. Fotky z akce jako vždy na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

19.08.2021 16:30 6,3 25 22 22 2 0
Dnes na lom dorazili členové Argus Třebíč a Manta Znojmo. Na lomu dnes minimum koupačů. Před návštěvou viditelnost nahoře cca. 3m a dole 1m, ale více potápěčů ve vodě během jednoho obeplavání udělalo slušnou hrachovku. Viděli jsme štiku, kapříky. Poprvé na lomu vidím i potápěče s Rebreatherem - super :). Já si pak dávám ještě druhé kolo s cílem vytěžit kolej mezi točnami. Prvně se snažím povolit šrouby na svorníku, daří se mi to jen z části, nakonec šroub dokončuji pilkou. Pak už JEN vyzvednout. Musím postupně na vytažení použít +800kg vztlaku. Po utržení jsou barely katapultovány 2m nad hladinu - Hirošima hadra :) Pak kolej přesunuji do depa. Takže už je nachystáno na Union Pacific 39m kolejí :) super. Příště může začít výstavba trati :) Celkově mě PC ukazuje 4 ponory se součtem 113 min - jsem spojený :) Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

15.08.2021 16:15 6,1 29 23 22 4 1
0 Na lomu nával koupačů a jejich aut (zákaz nezákaz). Počasíčko luxusní, takže jsem dnes vytáhl i rodinku. Pod vodou dnes prvně útočím na nedobytnou kolej. První steč s gola sadou a trhacím klíčem neklapla. Plán Z pilka jde na řadu. Beru pilku a pižli pižli a kolej je moje :) hurá - transportuji ji do depozitu. Dále natahuji značenou šňůru předpokládaným směrem kudy plánuji dráhu Union Pacific. Po dvou korekcích se mi daří stanovit budoucí průběh kolejí Union Pacific :) ale zjišťuji že budu potřebovat min. 37m kolejí, aby to vyšlo z jedné strany na druhou (zatím mám natěženo 33m). Vyrážím tedy na steč na další známé koleje mezi točnami. Daří se mi oba konce podvázat a nachystat barely. Na obou koncích jsou koleje uchyceny pouze na jedné straně. Na straně od vstupu se mi daří za pomoci gola sady a trhacího klíče demontovat šroub M12 (ne M10 jak jsem si myslel minule). Takže jedna strana koleje je už nachystaná-uvolněná. Druhou jsem nestihl rodinka po 145min ponoru již protestuje a dožaduje se mojí přítomnosti (jen podotýkám, že koleje jsou pod 20cm vrstvou bahna). Při úklidu ještě dezertuji a obeplouvám kolem Stavebnin a foťákem kosím štiku Agresorku, spousta kapříků - jako v prasečáku. Krásné potápko. Fotky hodím na náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

07.08.2021 14:50 6,2 24 22 21 4 1
0 Při příjezdu na lokalitě úřaduje PČR. Zákaz vjezdu, kteří všichni koupači stabilně ignorují dnes neprošel. PČR jsou ale slušní a hodní. Dnes je to řešeno pouze slovní domluvou, bez účtenky! My máme povolení k vjezdu, takže bez problémů. Ráno mi volal Jarda (rybář), že má podezření, že možná někdo upytlačil štiku (coš mě dost hnulo žlučí), takže betonáž plotu kolem domu musela počkat. Dnešní primární úkol, je kontrola štik. U vody spousta koupačů. Pod vodou se nám pod důlními vozíky daří nalézt malou štiku zv. Agresorku, tlačím slzu snad někdo nesejmul Kámošku!! Ale u zrcadla kočanda velká štika Kámoška pózuje před foťákem. Uf velká úleva, štiky jsou obě v pořádku. Dnes byla do cca. 3m hloubky relativně slušná viditelnost. Dole klasické letní mlíko. U Stavebnin schůzovali kapříci. Jako druhý plán se snažíme utrhnout konečně tu 6m kolej od točny. Páčím to pajsrem, sekám kladivem z majzlem, ale šrouby M10 drží jak zběsilé a spojníky z plocháče 50x5 taky jako nové. No nic příště přinesu trhací klíč č. 17 a buď ty matky povolím a nebo utrhnu. Plán Z pika na železo a pižli pižli :) Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°