Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
6,4 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 123 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 4°C 4°C 6°C 11°C 15°C 20°C 18°C 15°C 12°C 5°C 2°C
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 17.04.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
02.05.2021 13:30 6,1 6,5 10 9 3 1
Při příjezdu foukal vítr a byla docela kosa. Ve vodě šnorchlovali tři potápky bez flašek. Nabízeli jsme přepustit vzdoušek, ale nechtěli, chvíli jsme pokecali :) Dnes čistě pracovní ponor - 80min času jsme věnovali: Najití kolejí z točky směrem k průlezce, po několika atacích a hrabošení se mi to podařilo. Pak jsme na obě koleje navázali, nacvakali barely a v součtu +800kg snažili vytrhnout. Bohužel točna drží jak zběsilá, ještě byl v záloze jeden +200kg sud, zkusím příště jestli +1000kg to možná dá, ale spíš se obávám, že to neklapne. Při transportu barelů jsme nalezli rozbitou Surikatu :( Nevím co se stalo, jestli kámen ze skály a nebo potápěč nešika. Každopádně jsme ji vyzvedli a opravím ji a vrátíme po opravě zpět. Při přesunech jsem potkal jedno macatého kapříka. Celkem 103min bublání. Pár dokumentačních fotek na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

29.04.2021 17:00 0 15 0 0 0 0
Dnes bez potápění - pouze za účelem schůzky s panem starostou šošůvky, zástupcem otužilců, rybářů, pracovníci povodí a já za potápěče. Na diskuzi byla kvalita vody a znečišťování okolí lomu. Každá strana přednesla svůj názor na věc a proběhla diskuze nad tímto tématem. Aktuálním výsledkem schůzky bylo domluvení se na brigádě za účelem úklidu jak pod vodou, na hladině, okolí lomu. Dále vykácení starých suchých stromů co padají do vody. Podařilo se mi domluvit, že na naše náklady osadíme na sestupovou cestu řetězové zábradlí (v zimě to tu bylo pro všechny značně o hubu). Fotky z akce na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

24.04.2021 16:00 6 12 12 8 2 2
Těsně pod hladinou štika, pár malých okounků, jiný život nezaznamenán. Viditelnost horší než se zdá z hladiny, ve středu lomu lepší než u břehu. Na tento typ podvodního smetiště dostačující. Děkujeme Alkyonu za šňůry a podvodní mapu atrakcí. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

20.04.2021 17:30 6,2 12 6 6 4 3
0 Před samotným potápěním s otužilci (Pavlem a Andrejem)se pomocí jednolanové techniky spouštím ze stěny u Barcelony a fixuji pomocí vrtačky výškové body 7,8,9m hloubky lomu. Pak následně pomocí barvy vyznačuji zjednodušený vodočet. Pak už hurá do potápěčského. Pod vodou dnes potápění věnováno exkurzi, viděli jsme obě štiky, kapříky, raky, okouny. Dále opravě vodící šňůry a na závěr si neodpouštím vyhrabání kolejí a podvázání. Na příště je to nachystáno na další trhání kolejí :) Krásna akce. Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

17.04.2021 15:30 6,4 4 6 6 4 3
0 Kolem lomu ještě místy sníh. Lehce poprchávalo, ale kolem lomu spousty lidí. Dnes bylo v plánu ve spolupráci s otužilci (Pavlem a Adrejem) provést měření maximální hloubky pomocí pásma. Ještě před samotným měřením vytahujeme a čistíme lom od napadaných větví. Pak už naplavávám na pozici k Díře do pekel a Pavel na hladině po signálu odečítá maximální aktuální hloubku, která činí 6.3m. Po ukončení měření ještě ručně prokopávám v Díře do pekel na hodnotu 6.4m měřenou počítačem Suunto Vyper. Viditelnost dnes lepší než minule, nafotil jsem Depo s kolejemi a štiku Agresorku. Někdo ji ale napadl! Po ponoru to ještě probírám s Jardou (rybí správce lomu) a ten si myslí, že asi sumec a nebo štika Kámoška. Doufám, že to bylo naposled, jinak dostanou po kulích! Na závěr skvělý rozhovor s místním pamětníkem, který nám prozradil spousty zajímavých informací o těžbě a historii lomu. Krásná akce, maximální spokojenost :) Fotky klasika na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°