Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
5,5 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 166 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 4°C 6°C 11°C 15°C 21°C 19°C 16°C 12°C 6°C 3°C
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m, 2021 max. 6,4m, 2022 max 5,8m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 16.05.2022
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
15.03.2023 11:00 4 6 3 3 5 5
0 Cvičeníčko v místním bazénu. Atrakce jdou vidět z hladiny, ale není to až tak tím, že by byla super čistá voda, je to tím, že je tu velmi nízký stav. Max. hloubku hádám na 4,5 m. Viditelnost je stejně slušná v celém profilu, už to není jako v zimě, ale pořád hezké. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

05.03.2023 09:00 4,9 -1 3 3 8 4
0 Při příjezdu lehce sněžilo. Led skoro celý roztátý, zbyl jen malý kousek o tloušťce cca. 3cm na jižní straně lomu pod domečkem. Ve vodě super viditelnost, už ze břehu je vidět většina trakcí co kde je. Viděli jsme krásné hejno kapříků, okouny. Prolezli všechny atrakce. Po minulém ponoru zaměřeném na čištění atrakcí to bylo vidět, atrakce jsou čisté. Krásně ztrávených 61 min pod vodou (chtíč uspokojen, aspoň na dva dny). Fotky a videa na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

18.02.2023 14:10 4,8 11 4 4 8 4
0 Sníh nikde, led stále drží cca. 4cm vrstva. Díra po otužilcích na svém místě, takže sekat nemusím. Pofukuje nepříjemný vítr, ale dnes je mi to jedno, přijel jsem už navlečený v sucháči od rodičů. Ještě na lom doráží Tom, ale nějak podcenil, že na lomu bude led . Má jen singl lahev. Takže rozumě jen tlačí slzu a nejde. Jen mě vyfotí a zamává mi, když mizím pod příkrovem ledu. Dole špičková viditelnost. Nahoře krásných 8m a dole taky velmi slušné. Na úplném dnu se převaluje malá vrstva mlžiny. Mám štěstí a užívám si smečku tolsťáku, amura, okouny, kapříky. Raci na svém místě v díře do pekel. Prvních 20 min se kochám a fotím, natáčím videa. Pak zbylou dobu nesmát se a makat. S rýžákem drhnu všechny atrakce, čistím všechny vodící šňůry od řas. Docela masakr, ale krásně jsem se aspoň zahřál prací. Krásně ztrávených 85 min pod vodou. Fotky a videa na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

07.02.2023 19:00 4,9 -6 4 2 5 2
0 Při příjezdu už byla tma, zima a lehce pofukovalo. Na převlékání nic moc. Před námi šli do vody otužilci, kteří statečně vysekali díru do ledu, takže jsme to nemuseli dělat my. Pod vodou viditelnost slabší než jsme očekávali. U Stavebnin a pod domečkem byla nejlepší až 6m, ale pod Barcelonou byla z bídou 2m. Takže značně proměnlivé. Viděli jsme kapříky, amura, okouny, karasy. Projeli jsme komplet všechny atrakce. Zelená řasa roste snad i pod ledem potvora jedna. Hezky strávených 60min pod vodou. Podařili se i nějaké fotky na webík, klasika na www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

31.12.2022 13:30 5 8 4 4 8 5
0 Po sněhu ani stopa. Led stále krásně drží cca. 10cm, ale ve středu je vytátý od vydechovaných bublin. U vstupu vysekaná díra po otužilcích. Dnes nás šlo do vody 7 potápěčů. No několik z nás mělo ještě trošku ucpané fifánky včetně mě. Takže to jistím třemi ranami Nasivinu do každé dírky :) Ve vodě i pár otužilců. Pod vodou přijatelná viditelnost. Viditelnost dostala masivní ránu tím táním. Průměrně viditelnost cca. 5m, ale u Stavebnin a u vstupu až 10m, ale někde i jen 3m. Viděli jsme kapříky, tolstolobiky, amury, okouny, raky. Proplavali jsme to tam po všech atrakcích. Krásně ztrávených 60 min pod vodou. Honza nedal Nasivin a po vynoření byl jak Angorák :), no i já jsem si taky hezky poplakat/zasmrkal očima :) No když to miluješ, tak prostě musíš! Po potápění následovala u lomu konzumace silvestrovské výborné čočkové polévky, čaje/punče, chlebíčky, ekologická likvidace cukroví z Vánoc. Přišli i naši kamarádi z jiných klubů (Albe a Orca), takže to bylo super, se tak setkat a pokecat. Jelikož jsme všichni řídili, tak přípitek už jen dětským šáněm. Na závěr jsme ještě zaprskali prskavky. Fotky z dnešní klubové akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz Všem potápěčům přeji, aby v tom Novém roce 2023 měli spousty krásných a hlavně bezproblémových ponorů, skvělých zážitků s tou naší milovanou podvodní říší :) Tom (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°