Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
5,5 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 156 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 4°C 4°C 6°C 11°C 15°C 21°C 19°C 16°C 12°C 5°C 3°C
Obrázky lokality
Skruže DN80 k prolézání - obrázek poslal Svoboda Tomáš Suchdol
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m, 2021 max. 6,4m, 2022 max 5,8m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 16.05.2022
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
18.09.2022 17:30 5,2 11 16 16 2 1
Při příjezdu pofukuje docela studený vítr. Dnes je v plánu výstavba Union Pacific. Po zanoření jdu prvně okouknout co je na lomu nového. Bohužel zase na lomu probíhal snad rybolov, takže celá strana šňůr pod Barcelonou potrhaná. Takže prvních 30min věnuji opravování šňůr. Pak už jdu na to, postupně přesouvám a montuji 2x6m kolejí s posledním podstavcem. Co mě nemile zaskočilo, že zmizeli připravené dráty, které jsem si minule nechal u informační cedule. Co zmizelo taky jsou šipky u výlezu :( Každopádně se dnes podařilo dokončit hlavní část dráhy Union Pacific :) Na závěr opravuji šňůry, které jsem kvůli montáži musel oddělat. Pak ještě čistím plošinu a zrcadlo. Krásně strávených 180min pod vodou. Flašky vycucané jak má být :) Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

18.08.2022 20:30 5,1 30 23 23 2 1
0 Po skoro týdenním potápěčském celibátu zase do vody :) Při převlékání přišel silný poryv větru, raději přeparkováváme auta od topolů dál. V plánu byla další výstavba, ale díky zdržení od toho upouštíme a jdeme se jen rekreovat. Ponor nočňák. Užili jsme si kapříky, okouny. Okoukli dráhu Union Pacific, Díra do pekel vyšla dobře, je těsně vedle. Ale do budoucna předělám oba vozíky, aby atrakce byli rovnoměrně rozptýleny. Při plavání u zrcadla sleduji, že na lomu je další potápěč a má taky tři baterky na ruce jak já - aha :) jako kočička co fackuje druhou v zrcadle :) Hezký 60min ponor. Fotečky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

12.08.2022 17:30 5,1 24 21 21 3 1
0 Na lomu pár lidí. Dnes je v plánu pokračovat ve výstavbě dráhy Union Pacific. Postupně se mi daří přenést jednu cca. 6m kolej na pozici, ukotvit k předešlým kolejím a donést a namontovat další podpěru. Celá tato operace mě zabírá skoro 100 min. Pak ještě vyrážím na rekreační obhlídku po perimetru lomu. Viděl jsem kapříky, okouny, možná slunečnici. Na lomu snad probíhaly rybářské závody - všude vlasce a návnady. Nožem nekompromisně vyřezávám a opravuji vodící šňůry. U Stavebnin se mi nepodařila opravit, už nebyl materiál na opravu - příště. Na závěr ještě zkouším vyvážení výstroje. Krásně ztrávených 146 min pod vodou. Dnes dojela domů manželka s dětmi, takže mi končí opušťák a končím svoje tradiční každoroční nonstop potápění s názvem Lomové Safari :) Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

02.08.2022 19:00 4,9 26 22 22 4 1
0 Před ponorem se občerstvuji výbornými ostružinami v lomu z jižní strany. Dnes je v plánu výstavba plánované dráhy Union Pacific :) Jako sekundární cíl, je vydýchat Jarkovi lahve, které potřebujeme zase nabít EAN 32 na sobotu na Šífr. Před ponorem ještě dobře pokecáme s kamarádskými motorkáři, kteří se přijeli podívat do lomu. Pak už hurá do vody. Natahuji šňůru v plánované trase dráhy. Postupně se nám s Jarkem daří vyzvednout první kolej, ustavit na minule instalovaný první podstavec, zajistit drátem, pak montáž druhé podpěry, pak druhá kolej a druhá podpěra. Docela si dáváme do těla, ale daří se nám namontovat celkem 12m kolejí s dvěma podstavci. Vše je zafixované a připravené na další dějství. Flašky úspěšně vyčucháme. Velké díky Jarkovi za pomoc, spolupráce v mizerné viditelnosti byla prostě špičková! Dnes moc nefotím, není na to prostor. Celkem pod vodou odpracováno 100min. Koleje Union Pacific dráhy mají k dnešnímu dni cca. 18m. Na plošince na stage se zabydleli dva pěkní okouni. Krásná akce. Dvě fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

25.07.2022 17:45 5,2 30 24 24 3 1
0 Tak do třetice všeho podvodního. Plán je schodný s prvním ponorem, umořit 2x12l a demontovat svorníky z kolejí. Postupně se mi daří demontovat úplně všechny svorníky ze všech kolejí. Daří se mi i zafixovat již namontované koleje na podstavci z minulé montážní akce (pomocí vazacího drátu). Pak vyrážím očistit atrakce, po minulém čištění jsou ještě relativně čisté. Flašky 2x12l se nechtějí vzdát, takže nekompromisně je na plošině postupně cíleně přivádím do zámrzu, ani tak se těm lenochům manometrům moc nechce, no nakonec se dílo daří a končím s 50bar v každé. Ještě koukám po štice Kámošce, ale dle informací je už po smrti (byla zamordována pytlákem), buď jí voda lehká. Krásně ztrávených 90min pod vodou. Celkem dnes pod vodou 172min. Jsem spokojený :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°