Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dalešická přehrada - Wilsonova skála

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
381 m.n.m
Max. hloubka
44 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
3 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 115 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
4°C 3°C 3°C 5°C 7°C 11°C 12°C 15°C 16°C 13°C 11°C 6°C
Obrázky lokality
Mapka kempu s vyznačením lokality - obrázek poslal Šraier Zdeněk
Popis lokality

Přijíždí do Hartvikovic a dále do autocampu. V autocampu od vrátnice rovně, po silnici až na asfaltovou točnu, na levé je vidět straně voda. Zde se po velmi mírném svahu sestupuje do vody. Po levé straně je skála, na jejímž vrcholu je modré zábradlí. Co je vidět nad vodou, to je i pod ní. Je trochu spíš o bahnu a skálách, než o atrakcích typu prolízaček nebo kesonu, jako celé Dalešice.

Když se dostanete dost daleko, je tam kolo a detské plechové autíčko. Výjimečně mrtvola a občas pramička.

Pod Wilsonkou má dno za středního stavu 42 m. Je to údolní niva, takže nic zajímavého. Terény do 40 m v blízkosti skal jsou zajíimavé. Skalky Pod Kristem na začátku kempu bývají oblaženy přítomností ryb.

Pod skálou je v hloubce 32m při maximální hladině atrakce Vodníčka. Je vyvázaný šňůrou od skály - vyvázání je v hloubce 26m při max. hl. př. Šňůra vede přes dva pěkně macaté duté pařezy. Vodníček má u sebe hrníček na dušičky, takže u něj nezapomenout na slušné vychování a pěkně odříkat modlitbičku (je napsaná přímo pod ním). Přimo pod ním i ideální místo na atakování maximální hloubky až 43m.

Nejbližší plnění lahví (vzduch, nitrox):
Potápěčský klub ARGUS POSEIDON Třebíč
Třebíč, Poušov 773
www.argusposeidon.cz

Těsně za vrátnicí je mimo sezónu zamčená závora, k lokalitě se nedá dojet autem.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 01.02.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
14.05.2023 15:05 33,5 12 13 8 1 3
0 Při příjezdu pršelo. Kemp je otevřený, zatím parking zadarmo. Voda dnes skoro na maximu. - vylitá až na louce. Pod vodou do hloubky cca. 5m velmi špatná viditelnost, pak zlom termoklinou a už je to lepší. Nejlepší dnešní viditelnost se otvírala v cca. 20m hloubce směrem dolů, kde už bylo vidět cca. 3m, ale všudepřítomný bahnitý popílek. Postupným kocháním dorážíme ke šňůře k vodníčkovi, po šňůře provádíme jeho návštěvu. Dnes je vodníček v hloubce 33,5m, kde je i můj strop mojí směsi EAN32 francouzkého původu (šató Gramat). Tlačím slzu, pod námi je stále docela vidět, ale nejde to, hrdinů jsou plné hřbitovy. Můj buddy má vzduch původem z Moravského krasu :) Postupným traverzováním stoupáme nahoru a pomalu utíkáme nulovému času. Na chvíli tam buddymu cvaklo 5min dekomprese, ale velice rychlo to smazáváme. Vynořujeme se opět za deště, zajímavé dole nepršelo :) Hezky strávených 67 min pod vodou. Vyvezl jsem sebou i rodinku, ale moc si to vtom dešti neužili. Pár foteček na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

10.08.2022 17:30 40,4 28 21 17 8 5
0 Parkovné je dnes 100,-Kč/auto. Je nás slušná sestava 6 potápěčů. Pod vodou do hloubky 3m je to totální hrachovka s viditelností cca. 0,5m. Pak se to ale otvírá na suprovou viditelnost. Jdeme prvně hloubkou 20m kolem skal, až narážíme na šňůru k vodníčkovi. Návštěva u vodníka. Já si zde ještě jdu odskočit pod vodníčka. Dnes se mi daří 40,4m a je už rovina, viditelnost cca.3m čistého. Pak návrat a plaveme v cca. 25m hloubce dál směr hráz. Postupně stoupáme. Nádherné panorama skal se škeblemi. Nejlepší viditelnost a zážitek je v cca. hloubce 10m s vypnutým světlem. Světlo z hladiny vše dokonale nasvěcuje a je to jak v bazénu. Viditelnost cca. 8m. Díky zhasnutým světlům vidíme i více ryb. Vidíme okouny, candáta. Krásně ztrávených 95min pod vodou. Dnes máme všichni EAN32 a já ještě vzduch. Na závěr dáváme v bufíku kofolu a langoše. Fotečky klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

29.07.2022 16:00 37 23 21 17 5 3
0 Do 5m zákal, pak se to otevře. Pod 35m se to zase zavírá. U vodníka metrovej úhoř, cestou nahoru v 10m candát. Krásná teplota v celým sloupci. (Zapsal Račák Ladislav)

06.07.2022 13:40 40,5 30 20 14 1 5
0 Při příjezdu platíme za auto, je už hlavní sezóna, takže je to už 120,-Kč. Počasí super. Parkujeme klasika před loukou. Hladina je dnes pokleslá. Při strojení u vody nás nemile smete přívalová vlna od nějakého člunu, kterému jsme nevěnovali pozornost. No tři suché rukavice už nejsou úplně suché. Jsme komplet zapískovaní. Takže před zanořením se dekontaminujeme. Pod vodou prvních 5m je to totálně zvířená vrstva písku po tom člunu a i tak zde je viditelnost mizerná. Pak se to otvírá a od hloubky 10m níž je to už v pohodě. Jdeme jako vždy navštívit vodníčka. Kluci tam dnes na mě čekají, mají oba EAN32, já jsem vyzbrojen vzduchem, EAN32 a na závěr ještě O2. Takže jdu se vzduchem okouknout kam mě to až pustí. Dnes skóre 40,5m a všude rovina. Po návratu k vodníčkovi, vyzvedávám kluky a klasickým traverzováním po stěně stoupáme nahoru. Kluci to dali s pidi dekem 4min, mě PC hlásí 16min na směsích a 30min ekvivalent na vzduch. Viděli jsme v 17m vrak lodičky, v 10m pěkného candáta. Dnes testuji i těsnost svého pouzdra na foťák, kde jsem měnil O-kroužek, ostrý test dopadl úspěšně. Celkem pěkně ztrávených 96min po vodou, krásná lajna = úsměv na tváři. Na závěr smažák a langoš s limčama v místním bufíku. Už je otevřený po celý týden až do 22:00. Fotky klasika našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

16.06.2022 16:50 31 29 20 12 3 8
0 Na vrátnici vybírají za vjezd auta 90,-Kč. Při příjezdu raději nesleduji zpětné zrcátko (hnala se od Velké Bíteše pěkná bouřka). Rychle se strojíme a rychle šup do vody ať nezmokneme! Pod vodou do hloubky 6m je špatná viditelnost v rozmezí 1-3m, pak se to otvírá termoklinou. Viditelnost a teplota od 6m do 30m hloubky na úrovni 8m a 12°C - prostě super. Tam jdeme v cca. 10 -15m. Pak narážíme na naši šňůru k vodníčkovi a jdeme dnes na návštěvu udělat údržbu. Od minule vím, že tabulka s modlitbičkou nejde přečíst. Takže beru houbičku na nádobí a dole čistím a leštím. Pepa mezitím kontroluje dušičky pod hrníčkem. Pak klasicky traverzujeme postupně nahoru. Pepa má štěstí a vedle něj ta kláda není kláda, ale dvou metrový sumec - pecka. Já ho ale slepota neviděl. Ale zase o kousek dál mám štěstí já a narazil jsem na cca. 60cm candáta. Daří se mi ho vyfotit. Celý ponor dáváme na EAN32. Pepa si dělá osobní max. dosaženou hloubku - 31m a ještě na EAN32, takže to stíhá v nulovém čase, vzduchový ekvivalent je už 9 min dekomprese. Na břehu dobře pokecáme s lezci co dnes lezli Wilsonku nad vodou a mi ji lezli pod vodou. Na závěr dáváme společně foto, langoš a limču v bufíku. Bufík je otevřený: čtvrtek, pátek, sobota neděle. Fotky z otvíračkou a ceníkem pochutin v naší fotogalerii z dnešní akce. Krásných 72 min pod vodou. Fotky klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - Hradisko Kramolín Česko Sladká - přehrada 3 km / 152°
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 4 km / 146°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 1 km / 299°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 0 km / 294°
Hostěradice Česko Sladká - lom 27 km / 150°
Lom Pozďatín Česko Sladká - lom 11 km / 333°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 26 km / 177°