Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hostěradice

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
228 m.n.m
Max. hloubka
14 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
4 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 201 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2°C 3°C 5°C 6°C 7°C 10°C 13°C 12°C 16°C 12°C 9°C 4°C
Obrázky lokality
Letecký pohled na lokalitu - obrázek poslal Vystyd Martin
Popis lokality

Lom je nyní na potápění v nájmu klubu potápěčů Manta Znojmo. V lomu je povolené potápění bez omezení. Na přístupové cestě je brána, která je uzamčená. Na požádání bude klíč zapůjčen, ale jen pro potřeby sjetí autem k vodě, vyložení věcí a znovu vyjetí a zaparkování auta v arealu mezi bránami. Neparkovat prosim na parkovišti rybářů. Klíč od lomu je možné zapůjčit na benzínce BENALE s.r.o., Miroslav oproti předložení potápěčské licence a zápisu do knihy zápůjček a poplatku 100kč za potapěče. Poplatek bude použit ke zlepšení situace v lomu.

Návštěvníkům se ukládá za povinnost dodržovat obecné zásady bezpečnosti, ekologie, dobrých mravů, požární ochrany a členům Svazu potápěčů Moravy a Slezska svazových směrnic.

V lomu se stále pohybují rybáři. S potápěním jsou srozuměni. Jednejte s nimi slušně, i když nemají žádné práva k omezování potápění,či nařizování. Ale budou pověřeni dohlížením na parkování aut na parkovišti a budou moci vás na to upozornit. Pokud by došlo k problému, volejte p. Martin Vystyd, tel. 604 244006 nebo p. Vlastimil Komárek, tel. 603 851330

V lomu se také mohou objevit pověření zaměstnanci Lesů ČR, kterým lom stále patří. Mají jakékoliv právo vyplývající ze zákona či jejich vnitřních nařízení. Chovejte se k nim prosím slušně a respektujte jejich nařízení.

V lomu prosím dodržujte pořádek, vždy po sobě vše ukliďte a odpadky vhazujte do koše.

Nepoužívejte lom a přilehlé prostory jako WC. Přispívali byste tím ke zhoršování kvality vody a viditelnosti a okolnímu zápachu.

Návštěvníkům, kteří nejsou členy rybářského svazu, se zakazuje lov ryb. Potápěčské obci se zdůrazňuje zákaz lovu ryb za použití potápěčských přístrojů a vybavení pro lov ryb.

Pod vodou najdete uložené lahvinky s dobrým vínem. Kdo najde, je jeho a večer může koštovat. Tak hledejte. Budeme rádi, pokud nás o nálezu budete informovat a můžete přidat i fotečku na mail: martinvystyd@mantaznojmo.cz nebo www.mantaznojmo.cz. Je to jen kvůli orientaci, abychom mohli průběžně doplnit.

Podle místních rybářů zde má být hloubka až 15 metrů, my jsme však našli maximálně 11 metrů. Z ryb jsou v lomu k vidění kapři, okouni, tolstolobici a sumci, dále pak také raci. Pod vodou je k vidění také spousta zatopených stromů. Voda stále stoupá a k 15.3.2015 byla naměřena hloubka 13 metrů.

Atrakce:

  • dřevěno-kovová truhlice 500/300/350mm - geocache.
  • Potapěč zavěšený na stromě
  • Vodník s dýmkou
  • Barel s hrou člověče nezlob se
  • Model ponorky
  • Jachta třídy Vaurien

Více fotek a videí najdete zde: http://manta-znojmo.rajce.idnes.cz

Doplnění 21.4.2020 :

Příjezd k lomu je oplocený a osazen bránami. Kliče od lomu lze vyzvednout na benzínce BENALE, s.r.o., Miroslav

Doplnění z potápění v červenci 2020:

Při přeplavání lomu napříč od skalního hřebínku, který je vedle vstupu do vody, nalezena hloubka 14 m. Takže jen takový malý update. Petr Barák (barak.petr@post.cz).

Vloženo 25.02.2006. Údaje naposledy změněny dne 16.05.2022
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
31.07.2022 09:08 12,8 23 24 16 5 1
0 První na lokalitě. Rybáři pospávali na lehátkách po náročné noci. Sluníčko se pomalu šplhalo nahoru a paprsky začínali budit nejen rybáře, ale i ryby. Voda vypadala ze břehu celkem slušně. Rychle jsme si přichystali věci a nastrojili láhve. Sluníčko už osvítilo půlku lomu. Po cestě míříme k platu a stromečku. Téměř okamžitě se k nám připojují 4 velcí tolstolobici filtrující vodu. Ještě jsem je tu nikdy tak z blízka neviděl. Jsou opravdu nádherní. Kolem se prohánějí hejna zvědavých kaprů. U plata hlídala ponorku velká štika. Snažíme se najít plachetnici, ale míjíme ji. Nad hlavami v paprscích slunce se nám třpytí a probleskují hejna ouklejí a perlínů. Nahání je velký okoun. Plujeme asi v 7m, kde už je horší viditelnost. U stromů se vynořujeme a pozorujeme v kořenech i větvích skupinu karasů, nad nimi prchají candáti a rozdivočení kapři. V posledním stromu je chycený candát a propletený vlasec mezi větvemi způsobil, že se nemohl vyprostit a skončil v rybím nebi. Pod stromem leží potápěč. Pod ním je kupodivu velice pěkná viditelnost i na dně okolo 12,8m. Točíme to a plaveme zpět. V dálce u prvního stromu zahlédnu veliký stín. Srdce se mi rozbušilo a má domněnka se naplňuje. Je to on král lomu - sumec, ten největší, co tu žije. Pomalu se blížíme. Asi dostal chuť na karase. Ti pomalu prchají. Když nás vidí, míjí nás a plave na střed lomu. Chvíli čekáme a pak pokračujeme. Po nějaké chvíli se vrací a chvíli nás pozoruje, pak se vrací ke stromu. Jsme nadšeni, protože toto jsme opravdu nečekali. Viditelnost je okolo 5m do těch 5 metrů, pak se zhoršuje, hlavně díky ryjícím kaprům. I přes tuto viditelnost nám lom nabídl snad vše, co mohl. Kousek od vodníka leží na dně další veliká štika a ve stromech na cestě parkují okouni, kapři a plachý amur. V rákosí na nás kulí oči skokan. Za mne naprostá paráda. Vylézám z vody nadšený a uspokojený. Něco se mi i povedlo natočit. Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=UK2E1n43LQk&ab_channel=Ond%C5%99ejPla%C4%8Dek (Zapsal Plaček Ondřej)

14.07.2022 16:00 12 26 23 13 4 1
0 Už se to trochu ustálilo. Do 8 m je viditelnost tak 4 metry, pak to padá ke dnu až k nule. Jachty jde vidět jen špička, od plata ke vstupu příjemné. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

15.06.2022 17:00 8 22 21 15 2 1
0 Viditelnost nevhodná ani na cvičení. Od vstupu až po jachtu v celém profilu max. 2 metry. Nevím, jak to vypadá na jižní straně, ale sever (kolem plata) nemá vůbec význam potápět. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

14.06.2022 08:00 0 0 0 0
Z důvodu soukromé akce bude lom 26.6.- 27.6. 8:00 - 15:00 hod.uzavřen.Děkujeme za pochopení a tímto se všem ostatním moc omlouváme. (Zapsal Vystyd Martin)

04.06.2022 14:00 14,3 32 16 10 8 0
0 Před druhým ponorem se na lom nahrnuli dvě party komerčních potápek Dream Dive a Albe a bylo po klidu. Rychle mizíme do vody. Pod vodou prvně trénujeme na kompas přeplavání volnou vodou na druhý břeh k rybářskému pontonu, daří se ponton jsme trefili. S velkým štěstím pod pontonem vyrušujeme sumce cca. 1,5m velkého (pod svícnem největší tma), tak ho chvíli pronásledujeme. Pak to bereme po směru hodinových ručiček zpět. Dobrá volba, Světlo lépe nasvětluje vodu zdá se nám to opticky čistější. Zase vidíme spousty kapříků, candáty. Já si na závěr dávám nášup a ještě to kontroluji u loďky. Po vynoření se mi zase dělá šoufl z mumraje co na břehu panuje. Jeden potápěč přešlapuje přes druhého, no hnus hnusoucí. Ani nemám náladu nic už fotit. Rychle balíme, kontrolujeme zda máme hlavně všechny naše věci a rychle mizíme. Fotky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 23 km / 331°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 27 km / 330°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 13 km / 260°