Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dalešická přehrada - Wilsonova skála

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
381 m.n.m
Max. hloubka
44 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
3 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 111 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
4°C 3°C 3°C 5°C 7°C 11°C 11°C 15°C 16°C 13°C 11°C 6°C
Obrázky lokality
Pohled na skálu - obrázek poslal Lukášek Petr
Popis lokality

Přijíždí do Hartvikovic a dále do autocampu. V autocampu od vrátnice rovně, po silnici až na asfaltovou točnu, na levé je vidět straně voda. Zde se po velmi mírném svahu sestupuje do vody. Po levé straně je skála, na jejímž vrcholu je modré zábradlí. Co je vidět nad vodou, to je i pod ní. Je trochu spíš o bahnu a skálách, než o atrakcích typu prolízaček nebo kesonu, jako celé Dalešice.

Když se dostanete dost daleko, je tam kolo a detské plechové autíčko. Výjimečně mrtvola a občas pramička.

Pod Wilsonkou má dno za středního stavu 42 m. Je to údolní niva, takže nic zajímavého. Terény do 40 m v blízkosti skal jsou zajíimavé. Skalky Pod Kristem na začátku kempu bývají oblaženy přítomností ryb.

Pod skálou je v hloubce 32m při maximální hladině atrakce Vodníčka. Je vyvázaný šňůrou od skály - vyvázání je v hloubce 26m při max. hl. př. Šňůra vede přes dva pěkně macaté duté pařezy. Vodníček má u sebe hrníček na dušičky, takže u něj nezapomenout na slušné vychování a pěkně odříkat modlitbičku (je napsaná přímo pod ním). Přimo pod ním i ideální místo na atakování maximální hloubky až 43m.

Nejbližší plnění lahví (vzduch, nitrox):
Potápěčský klub ARGUS POSEIDON Třebíč
Třebíč, Poušov 773
www.argusposeidon.cz

Těsně za vrátnicí je mimo sezónu zamčená závora, k lokalitě se nedá dojet autem.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 01.02.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
16.06.2022 16:50 31 29 20 12 3 8
0 Na vrátnici vybírají za vjezd auta 90,-Kč. Při příjezdu raději nesleduji zpětné zrcátko (hnala se od Velké Bíteše pěkná bouřka). Rychle se strojíme a rychle šup do vody ať nezmokneme! Pod vodou do hloubky 6m je špatná viditelnost v rozmezí 1-3m, pak se to otvírá termoklinou. Viditelnost a teplota od 6m do 30m hloubky na úrovni 8m a 12°C - prostě super. Tam jdeme v cca. 10 -15m. Pak narážíme na naši šňůru k vodníčkovi a jdeme dnes na návštěvu udělat údržbu. Od minule vím, že tabulka s modlitbičkou nejde přečíst. Takže beru houbičku na nádobí a dole čistím a leštím. Pepa mezitím kontroluje dušičky pod hrníčkem. Pak klasicky traverzujeme postupně nahoru. Pepa má štěstí a vedle něj ta kláda není kláda, ale dvou metrový sumec - pecka. Já ho ale slepota neviděl. Ale zase o kousek dál mám štěstí já a narazil jsem na cca. 60cm candáta. Daří se mi ho vyfotit. Celý ponor dáváme na EAN32. Pepa si dělá osobní max. dosaženou hloubku - 31m a ještě na EAN32, takže to stíhá v nulovém čase, vzduchový ekvivalent je už 9 min dekomprese. Na břehu dobře pokecáme s lezci co dnes lezli Wilsonku nad vodou a mi ji lezli pod vodou. Na závěr dáváme společně foto, langoš a limču v bufíku. Bufík je otevřený: čtvrtek, pátek, sobota neděle. Fotky z otvíračkou a ceníkem pochutin v naší fotogalerii z dnešní akce. Krásných 72 min pod vodou. Fotky klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

29.05.2022 09:00 40 14 12 10 1 6
0 z hladiny špatná viditelnost, pyl, pod 10m nádherná, až 6m, cestou k vodníkovi 2 velcí sumci (Zapsal Langerová Pavlína)

09.01.2022 11:15 30,2 -5 6 6 4 4
0 Závory v campu zavřené. Parkujeme v zátoce pod recepcí. Všude poprašek sněhu. Hladina vody je opravdu velmi nízko, přesně jak popisoval Peťa při včerejším ponoru. Od zátoky si na hrbu odnášíme lahve k Wilsonce. Voda má celý sloupec příjemných 6°C, takže led zde nehrozí. Viditelnost shodná s tím co popisoval Peťa - v celém sloupci viditelnost cca. 4m. Přišlo mi že v cca. 17m hloubce byla viditelnost cca. 5m o fous lepší. Šli jsme klasickou procházku. V 10m hloubce podél skal, až jsme narazili na šňůru od Vodníka. Pak jsem po ní sjeli k Vodníkovi (dnes byl v hloubce 28m). Pak postupným traverzováním podél skal výstup nahoru, deko jsme nechytli. Ryby jsme viděli jen pidi rybičky. Celý ponor jsem si dal na EAN32 - sladký zákusek. Celkem krásně strávených 66min. Fotky hodím klasika na naše webovky www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

26.09.2021 14:50 39,8 22 18 17 9 1
0 Po občerstvení v bufíku jdeme na druhý ponor. Před zanoření za námi přichází rybář a prosí o záchranu svého utopeného náčiní. Pod schody nalézám jeho ztracený kus výbavy a předávám zpět majiteli (hřeje mě dobrý skutek). Pak už za Wilsonku a v cca. 13m si to meteme dál a dál. Pak neodoláme a hurá do hloubky. Dáváme 40m, hlouběji nemohu, mám stále EAN MOD40m, takže nezapomínám na slušné vychování :), ale stíháme zase prchat v nulovém čase nahoru. Viditelnost se oproti minulému týdnu zhoršila, ale pořád super. Připadám si jako v chorvatsku. Pak ještě na závěr přeplaváváme za výlez a vychutnáváme si ponor. Potkáváme okouny, štiku, housenku, a mega deštník z kempu. Krásně ztrávených 81min pod vodou. Fotky na našem webíku. Nádherně ztrávená neděle. Škoda jen, že kamarád co měl jet taky si v sobotu poranil oko a nemohl jet. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

26.09.2021 11:20 29,9 19 18 17 9 1
0 Počasí super. Dnes v plánu instalace Vodníka po opravě. Vodník vylit betonem s roxorama (váha na suchu 65kg). Chystáme věci a přenášíme našeho dravce Vodníka do vody. Pak si chystáme naše nádobíčko. Dnes opět jdeme s EAN26 + v záloze ve 4m necháváme jistící lahev s kyslíkem - pro sichr (dnešní dějství se bude odehrávat v 30m hloubce). Po nastrojení vodníka zavěšujeme pod zvedací barel na stopku s batůžkem a v něm 50m lano + jsme doplnili bójku s Alfa vlajkou (jezdí tu přece jen lodě). Nejhorší bylo dotáhnout po hladině Vodníka na pozici, pak už to jde ráz na ráz. Jíťa jistí barel na hladině, já s Vodníkem slaňuji až do 30m (dávám mu URNA výcvik). Tam Vodníka předávám Jarkovi, Zdenál fotí. Nejprve pilkou odřezávám starý úchyt na desce (5x vrut), pak Vodníka usazujeme zpět přesně na pozici a hřebíky přes úchyty kotvíme :) Pak už jen výstup. Na EAN 26 jsme to zvládli v bezdekompresním čase (záložní vzduchový počítač hlásí 8min dekomprese). Na závěr byť vše proběhlo excelentně raději dávám 10 min kyslíkovou pralinku (přece jen řezat pilkou a mlátit kladivem v 30m hloubce chce respekt). Díky všem (Jíťa, Jarek, Zdenál, já Tom) za super zvládnutou precizní instalaci Vodníka. Celkem 50min pod vodou. Krásná akce. Fotky z instalace na našem webíku www.alkoyn.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 4 km / 146°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 1 km / 299°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 0 km / 294°
Hostěradice Česko Sladká - lom 27 km / 150°
Lom Pozďatín Česko Sladká - lom 11 km / 333°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 26 km / 177°