Mimořádnou příležitost vidět nad hladinou největší tuzemskou podvodní kabinu budou mít zájemci, kteří se zavítají o tomto víkendu do lomu v Ejpovicích u Plzně, neboť zde v sobotu 18. května proběhne stěhování tohoto "potápěčského obydlí" z Ejpovic na Starou Živohošť na Slapské přehradě. Samotné odřezání, vyzdvižení a přestěhovaní zabezpečují společně dva potápěčské kluby - "domácí" Atlantic Plzeň a Aquasport Praha, pod nějž spadá současná potápěčská základna na Slapech.
Ejpovická kabina je dodnes největší "keson", který kdy byl u nás postaven a dán do provozu. Její délka je cca 4 m největší průměr cca 2 m, výtlak pak zhruba 10 tun. Vejde se do ní naráz celkem osm potápěčů. Kabina byla položena na dno ejpovického lomu v roce 1977, tedy ještě v dobách Svazarmu, pod který potápění - v tehdejším nahlížení brané jako branný sport - spadalo. Důvody k letošnímu stěhování jsou podle Davida Vondráška z pražského klubu zejména dva. "V lomu je velmi špatná voda, viditelnost půl metru a od dvou metrů hloubky tma. Proto není kabina využívána a zbytečně chátrá, navíc z důvodů zrušení základny Atlanticu na ejpovickém lomu není kabina pod dozorem a to není dobře. Toto je třetí a snad už poslední pokus o její přestěhování…"
Co se tedy bude dít? Organizátoři se rozhodli, že celou událost udělají atraktivní jak pro potápěče, kteří budou mít poslední možnost se zanořit a použít komoru na jejím stávající místě, tak i pro diváky na břehu. Celá akce začne v devět hodin ráno připravením kesonu pro potápění - naplněním kabiny čerstvým vzduchem, aby se v ní dalo volně dýchat, navázání vodícího lana a bójky (pro usnadnění hledání ve špatné viditelnosti). Kdo nestihne ponor do jedenácti hodin, už bude mít navždy smůlu, protože v tu dobu započne samotné odřezávání kabiny od kotevních řetězů a z důvodů bezpečnosti bude vyhlášen naprostý zákaz potápění a pobytu ve vodě (kromě samotných potápěčů pracujících pod kabinou). Pokud vše půjde podle plánu, tak by okolo půl jedné být kabina uvolněná a vháněním dalšího vzduchu sama vyplavat na hladinu. Pak už bude jen jeřábem vyzdvižena z vody a odvezena do Plzně.
Než bude kabina znova potopena, tak se podle Vondráška předpokládá provedení řady oprav a úprav - např. zvětšení světlosti vstupního průlezu (tak aby byl bez problémů průlezný i pro potápěče se současnou výstrojí), přidělání několika dalších oken, zabudování vnitřní elektroinstalace a komunikačního zařízení pro dorozumívání se s povrchem a samozřejmě nezbytná bude nová povrchová úprava - opískovaní a několik vrstev kvalitních nátěrů. Termín nového položení kabiny na dno slapské předhradní nádrže zatím není určeno a bude záviset na postupu potřebných prací.