Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vyzvedávání kabiny

reportáž z 18.5.2002

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 20.05.2002)

Ponorná kabina se musí přemístit. K tomuto rozhodnutí vedlo dlouhodobé zhoršení podmínek pro potápění v ejpovickém lomu. Kabina zde už jen chátrala a nikdo ji nepoužíval. Po rekonstrukci bude ukotvena na Slapech.

Mnoho potápěčů z celé republiky se zúčastnilo vyzvedávání kabiny. Událost byla organizována nejen jako pracovní, ale i jako společenská.

Před řezáním se všichni strachovali, jak to půjde ztěžka. Ve vzpomínkách pamětníků nabyly řetězy obrovských rozměrů, jenže v lidské paměti se předměty, jak známo, zvětšují. Velkou překážkou nebyla ani velmi malá viditelnost, ve zkalené vodě nepřesáhla několik centimetrů.

Ukázalo se, že tohle nebyl ten největší zádrhel.

Článek řetězu

Vyvalily se vlny zdola, roztáhly se v širá kola.

Při prvním pokusu o vyzdvižení ale nic víc. Kabina se nahnula a "ufoukla" doplňovaný vzduch, který navíc začal až příliš rychle unikat otvory po elektroinstalaci. Před druhým pokusem potápěči otvory alespoň částečně utěsnili.

Kopec bublin na hladině

Kent začíná opět pouštět vzduch ze sady láhví do hadice, která končí uvnitř trupu. Je to on, kdo organizuje a řídí dnešní operace.

Ve vzduchu je nervozita.

Kent obsluhuje ventily láhví

Tak co, povede se? Kent se ženou mají nervy viditelně napjaté. Kdyby se kabina převrátila, situaci by to řádně zkomplikovalo.

Zcela výjimečně snad chápu i tu cigaretu.

Chvíle napětí

Už leze!

Nad hladinou se objevuje první kousek válcového trupu, ale ještě není zdaleka vyhráno.

První vynoření

Vypadá to nadějně. Válec se pomalu ale jistě vynořuje a nic nenasvědčuje jeho nestabilitě.

Vynořování pokračuje

Tak tady ji máme v plné kráse.

Teď stačí přitáhnout ke břehu, do dosahu jeřábu.

Kabina plave na hladině

Háky na ocelových lanech přijdou do nosných ok. Nikdo neví, zda koroze za pětadvacet let nenarušila konstrukci až příliš. Tuna oceli, to už je nějaká váha.

Upevnění na závěs jeřábu

Podivný předmět se vznáší nad vrcholky stromů.

Tenhle test i pozdější prohlídka potvrdila, že koroze nenarušila základní strukturu. Snad. Definitivně se uvidí až po opískování.

Na obloze je UFO

Uvnitř jsou ještě zbytky po poslední oslavě. Sekt pod tlakem si tlačili do hlavy potápěči nejspíš na Silvestra. Kterého roku naposledy?

Láhve, které zůstaly uvnitř

Tohle dát zase dohromady bude pořádná fuška, uvažuje asi David Vondrášek. Bude to hlavně na něm a partě z Aquasportu.

Vše je pokryto mazlavou vrstvou rzi, která skvěle drží nejen na oblečení, ale i na kůži. Tuhle větu píšu víc než třicet hodin po stisku spouště a když se podívám na své dlaně, ještě vidím zbytky rzi v kresbě kůže. Fotoaparát jsem od rzi olízal. Technika si musí zvykat.

David Vodrášek si prohlíží kabinu zevnitř

"Suřík, to je kvalita," ozývá se ze skupiny přihlížejících. Nápis po letech stačí otřít hadrem a objevuje se jméno klubu Atlantic, který měl v Ejpovicích základnu a jehož členové kabinu pod hladinu umístili.

Očištění nápisu

Tímhle oknem se ryby mohly pětadvacet let koukat do suchého světa. Občas se za ním objevil i velký divný tvor bez žáber.

Detail okna

Práce jeřábu tady skončila, zbývá už jen uklidit hák na místo.

Jeřáb

Připraveni k odjezdu.

Naložená kabina

Teď už stačí jen vše odmontovat, opískovat, navařit, natřít, nainstalovat světla a telefon, sehnat někde deset tun zátěže, udělat novou kotvící konstrukci, odvést vše na Slapy, dostat to nějak do vody, natáhnout dráty a hadici od nového kompresoru. Prostě maličkost.

Jestli se všechno povede udělat, tak se už těším na tu oslavu. Uvnitř v kabině, kde jinde. V plánu je to do půlky léta.

 


Další informace najdete v rozhovoru s Radovanem Šourkem o tom, jak to bylo v Ejpovicích tenkrát.

Kabina byla vyzvednuta 18.5.2002, přečtěte si krátkou zprávu a podívejte na velký fotoseriál. Historické fotografie najdete i v tiskové zprávě vydané před vyzvednutím.

autor: Sládek Tomáš