Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Freediving: Padnou nové rekordy?

V Egyptském Dahabu začíná rekordní týden 5.8. - 11.8.2007

autor: Sládek Tomáš, Vaverka Petr  (publikováno: 07.08.2007)

Martin Štěpánek a Niki Roderick se připravují na vytvoření nových rekordů, plány ale komplikuje počasí.

Hlavním cílem Martina je překonat rekord v konstantní váze, který v současnosti drží rakouský závodník Herbert Nitsch s hloubkou -111 m. Niki chce překonat ženský rekord ve variabilní váze, který má hodnotu -122 m a vytvořila ho Tanya Streeter z USA.

Technické přípravy a trénink probíhají už od 16. července. Začátek byl dobrodružný. Napřed museli přesvědčit letištní personál, že tuna zavazadel není zase tak moc, že Sofnolime (náplň do pohlcovače rebreatherů pro jistící potápěče) není nebezpečná látka a že monoploutev patří do kabiny jako příruční zavazadlo.

Po příletu si nechali u místního truhláře zhotovit ráhno na upevnění lana a vyřešili všechny technické problémy, které zabezpečení ponorů do velkých hloubek přináší. V sobotu 21.7. si už libovali, že vše běhá jak na drátkách. Někdo z okolních lodí si ale všiml, že loď je zakotvena pomocí dvou kotev. Nelenil a udal to policii - povolení se totiž standardně vydává pouze pro kotvu jedinou. Po návratu byli všichni zadrženi a odvedeni na místní policejní stanici. Vše se vyřešilo až po hodině strávené telefonováním s úřady.

Aby toho nebylo málo, tak v pondělí 23. si někdo vzpomněl na zákon z roku 1982, který zakazuje podvodní fotografii v Rudém moři a nebyl až dodnes snad nikdy aplikován. Řešení se našlo typicky egyptské, stálo to nějaké peníze. Někdo se prostě rozhodl dělat nepříjemnosti.

Trénink až na řadu problémů s posádkou lodi, které zpočátku dělal problém najít správné místo k zakotvení, probíhal dle plánu. Jeden den tým věnoval i cvičení bezpečnostních procedur, včetně nácviku transportu freedivera v bezvědomí z hloubky. Ve středu 25. bohužel Niki onemocněla, měla zablokované dutiny a zvýšenou teplotu. Nucená přestávka na léčbu byla pět dní.

Začátkem srpna se v Dahabu zkazilo počasí, fouká silný vítr a vlny znemožňují trénink na otevřeném moři. Tréninky se přesunuli na Blue Hole, ale tam není dostatečná hloubka. Martin i Niki se pokusí překonat rekordy v konstantní váze bez ploutví. Mužský rekord -82 m drží William Trubridge, ženský -55 m Natálie Molchanovová.

Martinovy pokusy v disciplínách konstantní váha s ploutvemi a free immersion a Nikitin pokus ve variabilní váze byly pro špatné počasí zatím zrušeny.

Od 5. srpna jsou v egyptském Dahabu také přítomni rozhodčí mezinárodní asociace ve freedivingu AIDA. Ute Gessmann a Nicolas Laporte budou dohlížet na dodržení všech pravidel, které Martin Štěpánek a Niki Roderick musí při pokusech o světové rekordy splnit.

autor: Sládek Tomáš, Vaverka Petr