Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Druhý život kabiny z Ejpovic

Po rekonstrukci bude umístěna na nové lokalitě

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 20.02.2006)

Potápěčská kabina Atlantic byla vyzdvižena z Ejpovické nádrže, prochází náročnou rekonstrukcí a připravuje se její umístění do zatopeného lomu Mrákov u Domažlic.

V Čechách unikátní potápěčský zvon (keson) má tvar válce o délce 4.7 m, na lavice se celkem pohodlně vejde osm lidí. Výtlak má asi deset tun. Do lomu ho umístili potápěči v roce 1977. "Byla to tak trochu móda, dělat dlouhodobé pobyty pod vodou," říká Radovan Šourek, který byl u toho. "Ostraváci už měli na Heřmanicích kabinu Permon, když se nám podařilo sehnat cisternu na cement za cenu šrotu. Stačilo dodělat vstupní průlez a okénka." Přečtěte si celý rozhovor Jak to bylo tenkrát.

Po několika letech se zhoršila kvalita vody, potápěči lom v Ejpovicích opustili. V roce 2002 byla kabina vyzdvižena (viz reportáž), měla být přemístěna na Slapy. Tento záměr ale ztroskotal. Kabiny se ujali potápěči z plzeňského klubu OSAC, pracují na její rekonstrukci a umístění do zatopeného lomu Starý Klíčov - Mrákov, který provozuje klub Marine Domažlice. V lomu jsou trvale dobré podmínky pro potápění, především čistá voda. Lom je pronajatý na dvacet let.

Potápěčská základna poskytne i prostory pro povrchové technické zázemí kabiny. Ta bude ukotvena s vchodem v hloubce devět metrů. Pravidelný přívod čerstvého vzduchu zajistí kompresor Schneider, který věnoval plzeňský výrobce jako sponzorský dar. Do kabiny bude přivedena elektrická energie pro osvětlení, plánuje se dokonce instalace kamerového systému. Kabina bude moci sloužit nejen pro potěšení potápěčů, ale i pro experimenty lékařského a ekologického zaměření. Technicky bude zabráněno přístupu náhodných plavců, kteří by se ke vchodu zanořili na nádech, protože by jim při výstupu hrozilo barotrauma plic.

Na rekonstrukci kabiny a jejího vybavení pracují plzeňští a domažličtí potápěči ve svém volném čase. Dokončení potrvá ještě přes dva měsíce. Transport a ukotvení na nové lokalitě je plánováno na poslední víkend v dubnu 2006. Financování složité technické renovace podporuje Svaz českých potápěčů a klubem OSAC je připravováno vyhlášení veřejné sbírky.

autor: Sládek Tomáš