Předpisy a zákony jsou dlouhé, složité a nepřehledné. Tak jsme se pokusili zpracovat výběr toho, co se týká nás, potápěčů.
Z hlediska plavebních předpisů je zakázáno se potápět a koupat v místech, kde tím může být ztížena plavba, a to zejména:
Koupající a potápějící se osoby jsou povinny chovat se tak, aby neohrožovaly bezpečnost a plynulost plavby, zejména:
Na břehu se místo potápění označuje signálním znakem - červenou potápěčskou vlajkou s bílým pruhem, doplněnými na hladině žlutými bójemi, které nesou tyč s tuhou vlaječkou. V praxi je obvykle dostatečná vlaječka na jakékoli bójce.
Zákaz vplutí do vyhrazeného prostoru |
Zákaz plavby ve vzdálenosti menší než 25 m od bóje |
Plavidlo zajišťující činnost pod vodní hladinou musí nést tuhou maketu vlajky "A" (alpha) Mezinárodního vlajkového kódu o výšce nejméně 1 m, umístěnou na vhodném místě v takové výšce, aby byla viditelná ze všech stran. V praxi je obvykle dostatečné označení vlajkou "normáních" rozměrů a obrovská plechová cedule není vyžadována.
Vlajka "A" (alpha)
Podle situace může toto plavidlo nést místo vlajky "A" níže uvedenou signalizaci:
Voda v přírodě majitele nemá, díky své neuchopitelnosti nemůže být předmětem vlastnictví. Majitele má ale pozemek, ze kterého je voda přístupná - a ten zpravidla pohyb osob nějak reguluje.
Krajský úřad múže vyhlásit chráněnou rybí oblast a v ní omezit obecné užívání vody (mj. koupání a potápění). Tato ale musí být řádně vyznačena v terénu (nezaměňovat s vyznačením rybářského revíru). Další omezení přináší ochrana přírody a ochrana kvality vod. Potápění může být omezeno například v chráněných územích a v okolí vodárenských zdrojů.