Popis lokality
Je lokalita od Dahabu natolik vzdálená a nepřístupná, že se tam buď můžete dokodrcat auty s tím, že musíte na konci cesty přesednout na dromedáry (ten velbloud s jedním hrbem) což nedoporučuji obzvláště pánům (mnoho z nich dá posléze přednost několikakilometrovému pochodu po svých, než by znovu usedli na koráb pouště), dámám se to kdo ví proč líbí. Nebo druhou, již méně romantickou, ale o to pohodlnější, cestu po moři lodí. V Dahabu to bude pravděpodobně loď *Ganet Sinai* už jenom proto, že tam jiná není. Je pohodlná, velká a dobře na ní vaří, ale vždy někdo z podivných příčin nejedl a tak jsem si pochutnal na několika porcích. Po hodinové plavbě se může uskutečnit výsadek. Najednou se všichni potápěči vrhnou do vody a plují směrem ke útesu.
Korálová stěna tady tvoří oblouk u kterého se začíná a plave směrem k severu (k Dahabu). Pokud bude proud tak si nezkušený potápěč poposkočí, že nemusí plavat a zkušený se uvědomí, že taky musí zpátky k lodi. Lokalita je zajímavá množstvím nezničených korálů a nepobitých ryb. Je zde k vidění nádherný černý korál a pěkné velké gorgonie, které tvoří řady stavící se do cesty proudící vodě, doporučuji se pohybovat kolem 30 metrů, kde je tohle všechno k vidění. Potom co překročíte jednu takovouhle řadu gorgónií je dobré se pomalu začít vracet. Vystoupejte do menší hloubky kde korálová stěna končí (asi 12 metrů) přeplavte korálový val a před sebou budete mít písčité dno s množstvím vystupujících korálů. Tak tudy je pěkná cesta zpátky k ohybu korálové stěny a k lodi, která je připoutaná k bójce ukotvené právě v tomhle ohybu.
Druhý ponor z lodi je většinou uskutečněn až po pár hodinách a posilnění obědem. Je pravda, že ne všichni se na druhý ponor z lodi těší a mnozí jej dokonce úplně odmítnou, ale určitě stojí za to. Pokud je příznivý proud, tak je to pěkný Drift dive (to není potápění v proudu, ale s proudem). Na začátku ponoru vás kapitán, v případě, že se trefí, vyloží na místě, kterému říkají *Canyons* a pár kaňonů, tady opravdu je, ale žádný z nich není velký a nejsou ani příliš dlouhé. Blízko kaňonů jsou pěkné zahrady gorgoníí a prou vás ponese dál podél korálové stěny, která začne být členitější. U tohoto ponoru budete zřejmě omezeni časem dle dohody s kapitánem, protože loď pro vás připluje a tak se nebudete muset vracet.
Na zpáteční cestě se osazení lodě s přibývajícími vlnami (bohužel ne vždy jsou vlny) přísně rozděluje. Na zádi jsou v předklonu ti, jejichž oběd se rozhodl podívat se ven a když ne oběd, tak určitě alespoň žaludeční šťávy. Na přídi si pak zbytek výpravy při každém zhoupnutí lodě smáčí nohy ve vodě a strašně řve *Yala, YALA!* (jedem, JEDEM!).
David vonDrášek
Doplnění popisu:
Jedno z nejnádhernějších míst u pobřeží Sinaje. Její atraktivita a oblíbenost spočívá částečně i v tom, že k jejímu dosažení nutno použit transport na velbloudech.
Korálová výzdoba v mělčí vodě je tu opravdu nádherná a zachovalá. Zejména korálový val v hloubce 10-15 metrů oddělující písčitou lagunu od stěny je úžasnou záhradou, která předčí i korálový porost v oblouku Blue Hole.
Všichni průvodci se snaží o zachování původní krásy této lokality a dbají na to aby potápěči zde opravdu ani z nedbalosti nelámali ploutvemi korály. Přesto i zde lze již pozorovat následky lidského působení. Ještě v roce 1998 se tu běžně dalo potkat během ponoru několik metrových kaniců najednou, dnes sotva spatříte jednoho (pravděpodobně skončili na pekáči). Také tu roste v hloubce pod 25 metrů několik keřů černých korálů, jeden z nich byl opravdu nádherný, vzácný druh s větvičkami jako jemná jedle, vysoký snad 3 metry a stejně tak široký. Vždy kolem něho i uvnitř bylo plno života. V lednu 2000 tam ještě byl, v březnu jsem už ho nenašel. Rostl přesně v hloubce 26 metrů.
Pokud na Gabr el Bint pojedete na velbloudech, je obtížnější se přemístit na druhý ponor ke kaňonům, a tak druhý ponor se většinou směřuje doprava (na jih). Stěna se šikmo svažuje do 50 metrů. Můžeme tu najít v hloubce 27 m malou jeskyňku asi 10 m dlouhou (občas se v ní najde nějaká langusta), další jeskyňky jsou ve 37 a 47 metrech. Dál na jih pobřežní stěna klesá jen do 15 metrů, kde dno vytváří písčité laguny, za nimiž stěna opět klesá dolů. Částěji se tu setkáváme s murénami.
Pokud jste tu lodí, pak na druhý ponor doporučuji přeplout asi 800 metrů severně. Zdejší pobřežní stěna padá asi do 20 metrů, kde vytváří písčitou terasu, přerušenou tu i tam hlubšími zářezy - kaňony, jejichž dno klesá až do 50 metrů. Pokud se trefíme na ten největší, pak na svahu za nim začíná úplný les gorgónií: unášení proudem vznášíme se nad stovkami obrovských vějířů. Na tomto místě jsme spatřili větší barakudy a dvakrát dokonce i několikametrové žraloky.
Petr Paszek