Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Předsvatební cesta

Egypt, červen 2001

autor: Smutný Martin  (publikováno: 11.02.2002)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Proč zrovna do Egypta?

Vzhledem k několikaměsíční pauze v potápění a také vzhledem k přání vykonat předsvatební cestu (jelikož na tradiční post-svatební už nezbude dovolená) jsme se svou nastávající hledali spojení dobrodružství, exotiky a samozřejmě potápění. Volba padla, i vzhledem k finančním možnostem, na nám nejbližší korálové útesy - tedy Rudé moře a Egypt.

Cesta

Do Káhiry jsme letěli pravidelnou linkou ČSA. Létá v neděli, pondělí a středu, odlet z Prahy v půl desáté večer, přílet do Káhiry v půl třetí našeho, tedy v půl čtvrté egyptského času. Pak taxíkem na autobusové nádraží Abbassyyia (odvoz byl zprostředkován přímo pracovníkem letištních informací a stál 25 LE pro oba - dodávkou ještě s jedním cestujícím). Jelikož první ranní spoj do Dahabu odjížděl až v půl deváté, následovalo zhruba pětihodinové čekání, zpestřené sledováním taxikářů, "lovících" svoje oběti u každého přijíždějícího autobusu. Náš bus společnosti East Delta Travel přijel ve čtvrt a odjel přesně v půl deváté. Cesta stála 55 LE, odpolední a noční spoje jsou dražší. Autobus byl poměrně čistý, s WC, klimatizovaný a téměř plně obsazený. Jediným rušivým prvkem bylo video, neustále zapnuté na maximální hlasitost, kde byly promítány filmy egyptské produkce (na zpáteční cestě jsme zhlédli alespoň jeden film "made in Hollywood"). Po devíti a půl hodinách jízdy se třemi občerstvovacími zastávkami jsme byli konečně v Dahabu. Autobusové nádraží je v "Dahab city" a do samotného centra je to asi 3 km. Byli jsme rozebráni na taxíky - většinou terénní pick-upy - a dopraveni před základnu Planet Divers, kde jsme měli zamluveno ubytování i potápění. Na základně už o nás věděli, ujala se nás "šéfová" Jana a zavedla do hotelu. Ten jsme si vybrali už doma prostřednictvím internetu - hotel "Golden Camp" (dvoulůžkový pokoj za $12 na noc), což se posléze ukázalo jako dobrá volba - čisto, klid, vlastní WC a sprcha, okna na tři světové strany. Za uvedenou cenu a na egyptské poměry pohoda. Takže vybalit a rychle do vody…

Potápění

První ponory v Rudém moři, to je nezapomenutelný zážitek. Připadáte si jako když strčíte hlavu do akvária. Během prvních deseti minut ponoru byla vždy moje poznámková tabulka zcela popsána názvy ryb a dalších živočichů, známých mně zatím pouze z knih. Ty doposud úplně neznámé jsem se pak snažil spodobnit rychlým nákresem, ale jelikož se věnuji více biologii a méně malování, často jsem na suchu žasnul, kolik druhů lze v jednom obrázku poznat (podotýkám, že hloubky ponorů se pohybovaly okolo 30 m, tudíž mé malířské umění nemohlo být ovlivněno hloubkovým opojením).

I když jindy se během ponoru snažím poctivě kontrolovat průběžně hloubku, čas a vůbec dodržovat plán ponoru (alespoň zhruba), přiznám se, že tady jsem se mile rád nechal "vláčet" divemasterem a soustředil se na život okolo. Všechny ponory byly striktně bezdekompresní, s přibližným dodržováním egyptského hloubkového limitu 30 m (který platí pro všechny rekreační ponory se vzduchem) a úplně nám to stačilo.

Lokality

ježík Cyclichthys spilostylus

U lokalit se omezím spíše na to, co kde bylo zajímavého k vidění z podvodního života, jejich popisy hledejte v rubrice lokality. Samozřejmě, že nemá smysl pokaždé vyjmenovat ty spousty druhů ryb a korálů, které uvidíte téměř na každé lokalitě, ale pouze to nejzajímavější. Krom toho se můžete podívat i na kompletní seznam spatřených a v mezích znalostí určených ryb.

Abu Helal

Tady se nám podařilo spatřit malou murénu Siderea grisea, hejno Lethrinus nebulosus, dva sedmdesáticentimetrové čtverzubce Arothron stellatus, z bezobratlých potom pěkného křídlatce Lambis lambis.

Bells

Stěna s "komínem" severně od Blue Hole. My jsme se tady zanořili a podél vnější strany reefu doplavali až na Blue Hole a zakusili tak euforický pocit během vznášení se v modři při ponoru, kde dno pod námi bylo někde v nedohlednu. Celkový počet druhů ryb je tady nižší než na jiných lokalitách, ovšem občas se poštěstí potkat větší kus, který připlave z volného moře. Nás zaujal kanic Plectropomus pessuliferus a velká zéva Tridacna squamosa.

Blue Hole

Proslulá "modrá díra". Fascinující lokalita, ovšem vzhledem k počtu potápěčů tady rozmanitost druhů není tak vysoká jako jinde. V přibližně dvacetimetrové hloubce, asi pět minut plavání směrem vpravo od vstupu do vody, nám divemaster ukázal nádherný měkký korál, snad Dendronephyta klunzigeri, lehce nafialovělý, vysoký asi sedmdesát centimetrů a bohatě rozvětvený.

Canyon

Další "profláknutá" lokalita. Měli jsme zde štěstí na velkou murénu Gymnothorax javanicus (asi dvoumetrovou), byla pod kamenem u vstupu stropem do kaňonu. V samotném kaňonu (v rozšířené části) nás obeplavávalo velké hejno Pempheris vanicolensis, také byl k vidění velkooký Apogon annularis. Při výstupu jsme narazili i na jednu z nejpestřeji zbarvených ryb, pomce Pomacanthus imperator. Během bezpečnostní zastávky v jedné z mělkých písečných lagun jsem si všimnul pěkného malého hlaváče Amblyeleotris sungami, vystrkujícího hlavu ze své skrýše v písku.

Caves

Celkem tři jeskyně - malá, velká a asi pětadvacet metrů dlouhý tunel, vedoucí až téměř k hladině. Na konci tunelu je rozšířená jeskyňka s průhledem na volnou hladinu. Při naší návštěvě tady bylo hejno velkých papouščích ryb, tedy ploskozubců Cetoscarus bicolor. Spatřili jsme i jejich mláďata, která však vyhlížejí naprosto odlišně (což je koneckonců u korálových ryb běžná věc). Pod vstupem do tunelu je velká, ostře červená sasanka Heteractis magnifica, obývaná párem klaunů Amphiprion bicinctus. Když se přiblížíte dost blízko, sameček vás začne neohroženě odhánět a napadat. Mezi rameny sasanky se skrývali také malé krevetky, pravděpodobně Periclimenes longicarpus. Kousek nad sasankou jsme potkali ježíka Cyclichthys spilostylus (viz foto výše).

Eel Garden

Jak už název ("úhoří zahrada") napovídá, hlavní atrakcí je tady kolonie písečných úhořů Gorgasia sillneri, kteří na písečném dně tvoří "porost" podobný obilnému poli, vlnící se ve větru. Tento druh je rudomořský endemit a není tedy nikde jinde na světě ke spatření. Kromě této velké kolonie jsme ještě našli jednou malou (asi dvacet jedinců) na Canyonu. Ovšem Eel Garden nabízí i další živočichy, například mláďata i dospělce Monotaxis grandoculosis nebo čokoládově hnědou samičku kněžíka Halichoeres marginatus.

Islands

Klipky

Jedna z nejhezčích lokalit v okolí Dahabu. Tři podvodní ostrůvky, které dosahují 2-3 m pod hladinu, max. hloubka do 20 m. Nejbohatší místo na korály. Ani po dvou ponorech jsme nebyli zcela nabaženi. Několikrát jsme potkali velkého ostence Pseudoballistes fuscus, a k naší velké radosti i želvu, s největší pravděpodobností karetu Eretmochelys imbricata. Také obrovské hejno soltýnů Sphyraena flavicauda, stojících v proudu a čekajících co voda přinese, nebo třeba klipky Chaetodon trifascialis , Chaetodon pictus a Chaetodon austriacus.

Lighthouse

Tuhle lokalitu jsme po každodenním šnorchlování znali nejlépe. Při ponoru jsme v pětadvaceti metrech spatřili pod velkou gorgonii asi metrového kanice Epinephelus fuscoguttatus, o trošku výše menšího kanice Cephalopholis miniata (Foto č. 3). Koupe se zde hodně lidí, proto je pohled na spousty perutýnů Pterois volitans i Pterois radiata, rejdících v půlmetrové hloubce mezi nohama brouzdalů, poněkud znervózňující. Trošku hlouběji jsme našli i velmi jedovatého odrance Synaceia verrucosa. Zajímavou rybou je i Eurypegasus draconis, který byl v hloubce okolo pěti metrů na písečném dně také často k vidění. Při jednom z odpoledních šnorchlování jsem těsně pod hladinou narazil na oliheň Sepioteuthis lessoniana.

Mashraba

Je to reef přímo u základny. Zanoříte se u sušáku neoprenů a přes menší smetiště na písečném dně poplavete doprava. Po několika málo minutách narazíte na začátek útesu. Ten je tvořen spíše volně roztroušenými "mini-reefy". Ve dvaceti metrech jsme narazili na dva půlmetrové zploštělce Papilloculiceps longiceps, během ponoru i na pyskouna Xyrichtys pavo a písečníka Parapercis hexophtalma.

Rex Reef

Člověk se musí hodně pozorně dívat, aby si všimnul pestře vybarveného slizouna Ecsenius gravieri a hlaváče Bryaninops nathans. Přitom stačí si lehnout na břicho na písek, pár minut bez pohybu ležet a tyhle drobné rybky (samozřejmě i spousta dalších) si vás přijdou samy obhlídnout. Naopak metrovou murénu Gymnothorax undulatus jsme si raději prohlíželi z uctivé vzdálenosti.

Three Pools

Lokalita začíná třemi mělkými lagunami, kterými se musí proplout na samotný reef. V desetimetrové hloubce ležel na písku asi sedmdesáticentimetrový štítovec lodivod Echeneis naucrates, přičemž široko daleko se žádný žralok nevyskytoval. Chvíli jsme čekali, zda si nevybere někoho z nás jako svoji mateřskou základnu, ale asi jsme se mu zdáli malí a neohrabaní. Trošku hlouběji pak plavalo hejno černobílých mláďat chňapala Macolor niger.

Praktické rady

Náš pobyt se uskutečnil vlastně koncem sezóny (první polovina června), což přináší své výhody i nevýhody. Počasí bylo stálé, ale když v druhém týdnu přestalo foukat, začalo slovo "horko" nabývat nový rozměr. Dvoudenní závěrečný pobyt v Káhiře to jen potvrdil. Ale na druhou stranu bylo kupříkladu na pyramidách poměrně prázdno a v samotném Dahabu se vyskytovalo daleko méně potápěčů (při porovnání se zážitky kamarádů, cestujících v jiném ročním období).

Ke stravování v Dahabu je možné si vybrat z mnoha příbřežních "pelešáren" a "fast-foodů". Je asi lepší vynechat ryby, protože ty jsou vystaveny na pultech bez jakéhokoliv chlazení a občas oroseny vodou podezřelého původu. Ceny se pohybují od 5 do 30-40 LE za jídlo, ke kterému ale ještě většinou patří příloha, salát a pita. V průměru se za 15-20 LE dosyta najíte. V Káhiře se pak dá vybírat z obrovského množství bufetů a jídelen, přičemž obrovská porce "kuschari" (čočka, fazole, brambory a kdovíco ještě s velmi "hot" kečupem) nebo "falafelu" (zeleninové smažené placičky) přijde tak na 5 LE. Vřele můžeme doporučit jídelnu At-Tabie ad-Dumyati na Sharia Orabi Street 31.

Jediná rozumná možnost dopravy po Káhiře je taxi (hromadná doprava sice existuje, ale zjistit co, kam, kdy, odkud jede je s malými výjimkami téměř nemožné). O ceně se samozřejmě smlouvá. Nám se většinou podařilo uhádat přibližnou cenu uvedenou v průvodci ± pár liber.

Ještě drobné upozornění k návštěvě pyramid. My jsme se nechali zlákat průvodcem Lonely Planet a dorazili proto na místo už v půl šesté ráno, abychom spatřili východ slunce nad Káhirou. Ovšem zde se ukázalo, že areál pyramid a Sfingy je oplocený a přístupný až od osmi, což už průvodce neuváděl. Jelikož se zde jiní turisté nevyskytovali, okamžitě jsme byli odchyceni naháněči, nabízejícími jízdu na velbloudu či na koni pouští okolo pyramid. Z alternativ - sezení na zadku před bránou nebo sezení v sedle - jsme zvolili jízdu koňmo. Nakonec vyšla dvouhodinová vyjížďka na 450 Kč, což zase není taková hrůza (a východ slunce byl opravdu hezký). Ale kdo nechce utrácet nebo se bojí kopytníků, tak ať dorazí k pyramidám až před osmou ranní. Na pyramidy jede kromě taxi ještě bus č. 335 (z centra od Egyptologického muzea), který u pyramid staví pod hotelem Oberoi Mena House (cena 2 LE).

autor: Smutný Martin
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek